Predmet ambulantnej činnosti

Vyšetrenia

Klinické vyšetrenie tráviaceho traktu

Základným vyšetrením tráviaceho traktu je vstupné vyšetrenie. Vyšetrenie sa vykonáva na odporučenie všeobecného lekára alebo špecialistu, s cielenou otázkou, ku ktorej sa máme vyjadriť. Neuspokojte sa iba s výmenným lístkom. P.T. gastroenterologická ambulancia prosím o vyšetrenie.!!! Klinické vyšetrenie je podrobné a časovo náročné, je nenahraditeľné, ich počet počas dňa je limitovaný. Niekedy požiadavka na vyšetrenie je jasne formulovaná od chriruga alebo praktického lekára a môžeme pacienta objednať na konkrétne vyšetrenie.

Gastroskopické vyšetrenie

Gastroskopické vyšetrenie na našom pracovisku vykonávame najmodernejšiu techniku firmy Olypmus EVIS X1, prístrojmi prevažne Olympus GIF-HQ 190. Zobrazenie v HD kvalite patrí k hlavným pilierom endoskopického vyšetrenie. V záujme pacientov vyšetrenia umožňujeme absolvovať v propofolovej - celkovej anestéze. Počet vyšetrení je limitovaný počtom anesteziologických hodín.

Príprava na vyšetrenie

Na vyšetrenie treba prísť s kompletnou zdravotnou dokumentáciou, s doporučením od obvodného lekára. 6 Hodín PRED Vyšetrením NEJESŤ, NEPIŤ, NEFAJČIŤ!!!

Kolonoskopické vyšetrenie

Kolonoskopické vyšetrenie na našom pracovisku vykonávame najmodernejšiu techniku firmy Olypmus EVIS X1, prístrojmi prevažne Olympus CF-EZ 1500 DL/I a menej často Olympus CF-HQ 190 L/I. Zobrazenie v HD kvalite patrí k trom hlavným pilierom kvality kolonoskopického vyšetrenia s kvalitou prípravy a dĺžkou vyšetrenia. Umožňuje nám zobraziť lézie (po starom polypy), ktoré sú v starom zobrazovacom móde veľmi ťažko identifikovateľné. Využívame umelú inteligenciu najdlhšie na Slovensku, pomáha nám štandardizovať vyšetrenia na najvyššej úrovni. Je bežnou súčasťou našich kolonoskopií. Pri komplikovaných výkonoch požívame oxid uhličitý, ale nie bežne pre nepriaznivé ekologické referencie. Propofolová celková anestéze uľahčila dostupnosť pacientom ktorí majú z vyšetrenie obavy, ostych, alebo neprekonateľný rešpekt. Zdravotné poisťovne VšZP a Union anestézy hradia, poisťovňa Dôvera uhrádza výkona samotnú anestézu si poistenci dohradia.

Príprava na vyšetrenie

K vyšetreniu sú potrebné vyšetrenia krvi, krvný obraz a zrážanlivosť krvi.
Príprava pacienta:

  • 1. Z lekárne je potrebné si vyzdvihnúť liek Clensia (od vypísania receptu do 7 dní).
  • 2. Sedem dní pred vyšetrením vynechať potraviny, ktoré obsahujú jadierka, zrniečka, šupky, jahody, rajčiny, paprika, celozrnné pečivo a pod.
  • 3. Dva dni pred vyšetrením len kašovitú stravu, napr. rozmixovaná zeleninová polievka, detská výživa, riedke pyré, krupicová kaša atď.
  • 4. Jeden deň pred vyšetrením konzumovať len tekutiny. Nie kávu a mlieko.
  • 5. Večer pred vyšetrením vypite preháňadlo podľa dávkovania určeného zdravotníckym personálom na ambulancii.
  • 6. V deň vyšetrenia zostať nalačno. Pitie čírych tekutín ukončite 4 hodiny pred vyšetrením.

Ultrazvuk a funkčné vyšetrenia

Na našom pracovisku používame vysoko kvalitný ultrazvukový prístroj ALOKA Arietta 70. Okrem bežných zobrazovacích metód vyšetrujeme hustotu pečene dvoma prístupmi Shear-Wave a Elastografiou. Prístroj umožňuje pripojiť endosonografický prístroj - endoskop vybavený ultrazvukovou sondou na jeho konci, ktorý máme na pracovisku prístupný.

Príprava na vyšetrenie

3 dni pred vyšetrením Espumisan 3x2 tbl. / dostať kúpiť v lekárni/.
4 hodiny pred vyšetrením zostať nalačno / piť iba čistú vodu/.

pH metrické vyšetrenie

Toto 24 hodinové monitorovanie vyšetruje prítomnosť refluxu, spôsobujúceho ťažkosti, alebo pomáha monitorovať účinnosť liečby pacientov. Vyšetrenie sa vykonáva tenkou sondou zavedenou do pažeráka cez nos. Hoci to vyzerá dráždivo, dráždivé je úvodné zavedenie sondy, samotné monitorovanie je dobre tolerované. Ťažkosti, liečba, ležanie a jedenie sú zaznamenávané na prístroj počas 24 hodín, do prístroja veľkosti Walkmana (kto pozná). Výsledok vyšetrenia vyhodnocuje počítač. PH metrické vyšetrenie poisťovne neuhrádzajú dostatočne, preto si sondy musia pacienti hradiť. Sonda na kyslý reflux stojí 50 Euro a na biliárny reflux 100 Euro. Vyšetrenia častejšie využívajú ORL špecialisti, pľúcny lekári alebo stomatológia.

Príprava na vyšetrenie

Pacient príde na vyšetrenie nalačno, prinesie si dve tužkové alkalické baterky AA.

Ošetrenie krvácajúcich ciev APC (argón plazma koagulačne)

Týmto spôsobom sa ošetrujú rizikové cievy ak spontánne krvácajú. Môžu sa vyskytovať kdekoľvek v tráviacom trakte a prevežne v pravej časti hrubého čreva a jeho slepom zakončení, v temkom čreve a žalúdku. Samostatnou kapitolou liečby krvácajúcich ciev je ošetrenie postradiačných zmien po ožarovaní prostaty, ale v dnešnej dobe vzácne ožarovaní čreva alebo gynekologicky (využívajú sa šetrnejšie formy rádioterapie). Argón plazmu používame aj pri ošetrovení okrajov rán po odstránení niektorých typov lézií (polypov), ale aj ako súčasť arzenálu používaného na zastavenie krvácania z tráviaceho traktu.

Príprava na vyšetrenie

Prípravu určuje lekár.

Vyšetrenie kapsulou

Vyšetrenie tenkého čreva je limitované endoskopicky ako aj radiologickými zobrazovancími postupmi. Dá sa povedať že sa jedná o komplementárne postupy, vzájomne sa doplňujúce. Endokapsula je v podstate jednorázový fotoaparát veľkosti fazule, ktorý fotí črevo pasáže, čím vytvára kontinuálny obraz. Hodnotenie je časovo náročné, kombinovane s umelou inteligenciou a lekárom. My vieme poskytnúť na našom pracovisku endokapsulové vyšetrenie. Výkon uhrádza poisťovňa Union po splnení všeobecných požiadaviek na predchádzajúce vyšetrenia, poistenci iných poisťovní si vyšetrenie musia uhradť v cene 800 euro.

Starostlivosť o pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou (IBD pacienti)

Pacienti s IBD pokrývajú širokú škálu ochorení čreva, od ľahkého priebehu až po veľmi závažný priebeh ochorenia. Počas 10 ročnej existencie máme skúsenosti s liečbou rôznych foriem tohto ochorenia, spolupracujeme s rôznymi pracoviskami na Slovensku. Pacientov sa nesnažíme obmedzovať v ich voľbe pracoviska. Na našom pracovisku podávame biologickú liečbu pacientom s nešpecifickými črevnými zápalmi.

Starostlivosť o pacientov s céliakiou

V ambulamcii máme dispnzarizovaných 300 pacientov s céliakiou a ročne ich počty pribúdajú. Podľa dispenzárnych odporučaní jeden krát ročne odoberáme odbery a objednávame pacientov na kontrolné vyšetrenie. Počas vyšetrenia jeden krát ročne predpisujeme podľa zoznamu potraviny ktoré sú uhrádzané z prostriedkov verejného poistenia. Zoznam sa pravideľne aktualizuje a je dostupný na stránke MZSR. Dispenzárna kontrola je prepísaná jeden krát ročne a vtedy predpíšeme aj potrebné potraviny.

Starostlivosť o pacientov s ochoreniami pečene a pankreasu

Na našom pracovisku používame vysoko kvalitný ultrazvukový prístroj ALOKA Arietta 70. Okrem bežných zobrazovacích metód vyšetrujeme hustotu pečene dvoma prístupmi Shear-Wave a Elastografiou. Týmito vyšetrenia vieme posúdiť aj rozsah do akej miery sú zmeny aj pri steatóze pečene závažné. Prístroj umožňuje pripojiť endosonografický prístroj - endoskop vybavený ultrazvukovou sondou na jeho konci, ktorý máme na pracovisku prístupný.

Endoskopické a ultrazvukové sledovanie pacientov

Niektoré ochorenia vyžadujú endoskpoické sledovanie pacientov. Postupuje sa podľa odporúčaní, ktoré sú živé a v priebehu rokov sa aktualizujú. Sledujú sa ochorenia hornej časti tráviaceho traktu - gastroskopicky (Barrettov pažerák, hojednie vredov žalúdka, …) a dolnej časti tráviaceho traktu - po odstránen polypov čreva, operácii nádorov, liečba zápalov črevna. Niektoré ochorenia tráviaceho traktu hlľavne hepatobiliárneho traktu ale aj črevné zápaly sa sledujú ultrazvukom.

Dychové testy

Cena dychového testu je 40€.

Máme k dispozícii dychové testy:

  • 1. Laktózovej intolerancie
  • 3. Fruktózová intolerancia
  • 2. SIBO test
Dychový test na laktózovú intoleranciu

Jedná sa o neinvazívny, bezbolestný dychový test, ktorým diagnostikujeme laktózovú intoleranciu. Test je založený na stanovení koncentrácie vodíka vo vydychovanom vzduchu v dôsledku nerozloženia mliečneho cukru- laktózy, enzýmom - laktázou v tenkom čreve. Pacient príde na vyšetrenie po splnení uvedených pokynov a približne 3 hodiny, v určitých časových intervaloch, dýcha do prístroja. Na konci vyšetrenia je pacient o výsledku hneď informovaný. Vyšetrenie môžu na vlastnú žiadosť absolvovať všetky vekové kategórie- deti, dospelí, seniori. Z dôvodu neuhrádzania tohto vyšetrenia zdravotnou poisťovňou, si ho pacient hradí sám.

Príprava na laktózový dychový test

Lekár by mal byť informovaný:

  • ● ak užívate nejaké lieky
  • ● ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, cukrovkou, máte nejaké iné ochorenia alebo ste alergický na nejaké lieky
  • ● ak máte dýchacie problémy, astmu
  • ● ak ste tehotná

Pokyny:

  • ● neužívať antibiotiká po dobu 2- 4 týždňov pred vyšetrením
  • ● pokiaľ užívate dlhodobo laxatíva ( preháňadlá ), alebo lactulosu je potrebné ich vysadiť 3 dni pred testom
  • ● ak užívate dlhodobo probiotiká, je potrebné ich vysadiť aspoň 2 týždne pred testom
  • ● test je vhodné robiť najskôr 4 týždne po absolvovaní kolonoskopie, ileostómie, fluoroskopie, irrigoskopie

Príprava:

  • ● 8-12 hodín pred vyšetrením nejesť, nepiť sýtené nápoje a povolené je len malé množstvo čistej pitnej vody najneskôr hodinu pred vyšetrením, nefajčiť, nežuť žuvačky, cukríky
  • ● umyť zuby len s kefkou a vodou ( bez zubnej pasty )
  • ● ráno, pred vyšetrením, je vhodné vypiť pohár teplej vody- podporí sa tým peristaltika a zmyje to črevné baktérie, ktoré by mohli spôsobiť rýchle zvýšenie H nalačno
  • ● bez informovania lekára nebrať ráno, pred vyšetrením, žiadne lieky, ani výživové doplnky ( vitamíny, probiotiká a pod. )
  • ● 3 dni pred vyšetrením je vhodné ľahko stráviteľné jedlo- ryby, hydina, ryža, vajcia, dostatočný pitný režim
  • ● strava by mala byť s obmedzením vlákniny ( bezzvyšková ), je potrebné vyhnúť sa potravinám ako cibuľa, strukoviny, kapusta, pór, jednoduché cukry ( sladkosti, malinovky.. ), ovocie, výrobky obsahujúce fruktózový ( kukuričný ) sirup a predovšetkým je v prípade dychového testu na laktózovú intoleranciu potrebné vynechať mlieko a mliečne výrobky
  • ● počas celej doby vyšetrenia by pacient nemal jesť, piť, ani fajčiť

Dychový test na fruktózovú intoleranciu

Jedná sa o neinvazívny, bezbolestný dychový test, ktorým diagnostikujeme fruktózovú intoleranciu. Test je založený na stanovení koncentrácie vodíka vo vydychovanom vzduchu. Pacient príde na vyšetrenie po splnení uvedených pokynov, dodržaní prípravy a približne 3 hodiny, v určitých časových intervaloch, dýcha do prístroja. Na konci vyšetrenia je pacient o výsledku hneď informovaný. Vyšetrenie môžu na vlastnú žiadosť absolvovať všetky vekové kategórie- deti, dospelí, seniori. Z dôvodu neuhrádzania tohto vyšetrenia zdravotnou poisťovňou, si ho pacient hradí sám.

Príprava na fruktózový dychový test

Lekár by mal byť informovaný:

  • ● ak užívate nejaké lieky
  • ● ak trpíte ochoreniami pľúc, srdca, cukrovkou, máte nejaké iné ochorenia alebo ste alergický na nejaké lieky
  • ● ak máte dýchacie problémy, astmu
  • ● ak ste tehotná
  • Kontraindikáciou v prípade dychového testu na fruktózovú intoleranciu je Hereditárna fruktózová intolerancia !

Pokyny:

  • ● neužívať antibiotiká po dobu 2- 4 týždňov pred vyšetrením
  • ● pokiaľ užívate dlhodobo laxatíva ( preháňadlá ), alebo lactulosu je potrebné ich vysadiť 3 dni pred testom
  • ● ak užívate dlhodobo probiotiká, je potrebné ich vysadiť aspoň 2 týždne pred testom
  • ● test je vhodné robiť najskôr 4 týždne po absolvovaní kolonoskopie, ileostómie, fluoroskopie, irrigoskopie

Príprava:

  • ● 8-12 hodín pred vyšetrením nejesť, nepiť sýtené nápoje a povolené je len malé množstvo čistej pitnej vody najneskôr hodinu pred vyšetrením, nefajčiť, nežuť žuvačky, cukríky
  • ● umyť zuby len s kefkou a vodou ( bez zubnej pasty )
  • ● ráno, pred vyšetrením, je vhodné vypiť pohár teplej vody- podporí sa tým peristaltika a zmyje to črevné baktérie, ktoré by mohli spôsobiť rýchle zvýšenie H nalačno
  • ● bez informovania lekára nebrať ráno, pred vyšetrením, žiadne lieky, ani výživové doplnky ( vitamíny, probiotiká a pod. )
  • ● 3 dni pred vyšetrením je vhodné ľahko stráviteľné jedlo- ryby, hydina, ryža, vajcia, dostatočný pitný režim
  • ● strava by mala byť s obmedzením vlákniny ( bezzvyšková ), je potrebné vyhnúť sa potravinám ako cibuľa, strukoviny, kapusta, pór, mlieko a mliečne výrobky, jednoduché cukry ( sladkosti, malinovky.. ) a predovšetkým, v prípade dychového testu na fruktózovú intoleranciu, je potrebné vynechať ovocie a výrobky obsahujúce fruktózový ( kukuričný ) sirup
  • ● počas celej doby vyšetrenia by pacient nemal jesť, piť, ani fajčiť

Dychový test na SIBO

Syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve je definovaný ako zvýšený počet alebo aj abnormálne zloženie baktérií v tejto časti gastrointes- tinálneho traktu. Za normálnych okolností sa v tenkom čreve (TČ) vyskytujú baktérie v minimálnom množstve a aj to len určité druhy.

Príprava pacienta na SIBO dychový test

  • ● ATB- nutné vynechať minimálne 4 týždne pred testom
  • ● SIBO test nerealizovať do 1 týždňa od kolonoskopie s prípravou
  • ● vynechať promotilitné lieky/látky a laxatíva najmenej 1 týždeň pred testom
  • ● vynechať probiotiká minimálne 1 týždeň pred testom
  • ● vysadenie IPP pred testom je na zváženie a ku každému pacientovi je potrebné pristupovať individuálne
  • ● 3 dni pred vyšetrením je vhodné ľahko stráviteľné, bezzvyškové jedlo s obmedzením fermentovaných potravín- pečené alebo grilované morské plody, ryby, kuracie, morčacie, chudé hovädzie alebo bravčové mäso, vajcia, biela ryža, dostatočný pitný režim- voda, obyčajná káva, alebo čaj.
  • - všetky ostatné potraviny nie sú počas prípravnej diéty povolené ( vyhnúť sa potravinám ako cibuľa, strukoviny, kapusta, pór, mlieko a mliečne výrobky, jednoduché cukry ( sladkosti, malinovky.. ), ovocie a zeleninu a výrobky obsahujúce fruktózový (kukuričný ) sirup, alkohol )
  • - pri príprave jedál používať minimálne množstvo oleja, korenín a soli
  • - ak má pacient špeciálne diétne požiadavky, mal by sa obrátiť na odborníka, ktorý test vykonáva a prebrať to s ním
  • ● 8-12 hodín pred vyšetrením nejesť
  • ● minimalizovať fyzickú aktivitu (necvičiť)
  • ● ráno pred vyšetrením- umyť zuby len s kefkou a vodou ( bez zubnej pasty )
  • ● ráno, pred vyšetrením- vhodné vypiť pohár teplej vody čím sa znižuje riziko nameranej zvýšenej VH ppm
  • ● krátko pred testovaním nepiť sýtené nápoje, nefajčiť, nežuť žuvačky, necumľať cukríky
  • ● bez informovania lekára nebrať ráno, pred vyšetrením žiadne lieky ktoré by mohli ovplyvniť výsledok testovania, ani výživové doplnky
  • ● diabetici sú vystavení riziku zhoršenej kontroly glykémie pred a počas dychového testu v dôsledku požiadavky na prípravu a vykonávanie dychového testu